۰۴۱۳۵۵۵۱۶۰۱
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

روزهای ناخوش مستاجران

نرخ های پیشنهادی اجاره از سوی برخی موجران، شرایط را برای مستاجران سخت کرد.

در آستانه ورود به فصل اجاره بها، رایزنی های اولیه مستاجران و موجران برای تمدید قرارداد آغاز شد. در این بین دولت با ورود به کنترل دستوری بازار امسال نیز همچون سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی کشور، سقف افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها را تهران در نظر گرفت. به این معنا که موجران در استان تهران حق افزایش بیش از ۲۵ درصدی اجاره بها را ندارند.

مصوبه ای که ضمانت اجرا ندارد

اما در بازار اجاره چه اتفاقی رخ می دهد؟ نتیجه تحقیقات میدانی نشان می دهد، برخی موجران نرخ هایی فراتر از قیمت های مصوب پیشنهاد می دهند و عملا این مصوبه ضمانت اجرایی ندارد.

با این حال رصد برخی نرخ های پیشنهادی موجران برای تمدید قرارداد با مستاجر فعلی از افزایش قابل توجه اجاره بها یا ودیعه (پول پیش) حکایت دارد.

تمایل مستاجران به تمدید قراردادها

در عین حال برخی فعالان بازار رهن و اجاره مسکن بر این باورند بخش قابل توجهی از مستاجران در شرایط کرونایی فعلی تمایل به تمدید قرارداد فعلی دارند و در این شرایط رایزنی های اولیه مستاجران با موجران در این خصوص آغاز شده اما نرخ های پیشنهادی برخی موجران، مستاجران را در دوگانه تصمیم برای تمدید یا جستجوی ملک جدید قرار داده است.

از سوی دیگر، به نظر می رسد به واسطه تمایل بیشتر مستاجران برای تمدید قرار داد، تنوع کمی فایل های رهن و اجاره در بنگاه های معاملات ملکی افت قابل توجه داشته است.

منبع : اقتصاد نیوز