۰۴۱۳۵۵۵۱۶۰۱
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

قرارداد جعاله ملکی چیست

قرارداد جعاله ملکی یکی از انواع قرارداد های قانونی می باشد که به موجب آن یکی از افراد متعهد می شود تا امور مربوط به ملک از جمله خرید/ فروش و اجازه و… را برای دیگری انجام و در قبال انجام خدمت دستمزد یا جُعل دریافت نماید. اگر قصد دارید بیشتر با قرارداد جعاله ملکی آشنا شوید تا انتها این مطلب را مطالعه کنید.

تا به حال اتفاق افتاده که قصد داشته باشید ملکی را به فروش برسانید یا آن را اجاره دهید اما در ارتباط با فروش ملک، بازاریابی به منظور فروش یا اجاره ی ملک اطلاعات چندانی نداشته باشید؟ احتمالا شما به یک واسطه نیاز خواهید داشت که ملک را بشناسد و با چم و خم کار آشنایی داشته باشد.

در این مقاله با موضوع قرارداد جعاله ملکی با شما همراه هستیم و از این موضوع بیشتر خواهیم گفت و در ارتباط با سه مفهوم جاعل، عامل و جُعل اطلاعاتی را به شما ارائه خواهیم داد. ممنون که با ما همراه هستید.

فرض را بر این میگذاریم که شما ملکی را در تملک دارید و میخواهید آن ملک را به دیگری بفروشید. یا قصد دارید آن ملک خاص را اجاره دهید و…. شما به عنوان مالک به دنبال مشتری خوب میگردید اما نه بازار را می شناسید و نه بازاریابی کردن را. اگر بخواهید خودتان دست به کار شوید به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. چون با بازار و قوانین آن آشنایی ندارید. شما مشتریان را نمیشناسید. شما نمیدانید که به منظور بازاریابی یا جذب مشتریان بایستی از چه راه هایی وارد شوید. شما الفاظی که باید در ارتباط با مشتریان به کار ببرید را بلد نیستید. شما نمیتوانید ملک تان را به بهترین و مناسب ترین قیمت بفروشید و…. پس تصمیم می گیرید که کار را به دست افراد کاردان واگذار کنید چرا که میدانید تنها افراد کاردان از پس انجام این وظیفه برخواهند آمد

خلاصه اینکه دیر یا زود دست به دامان افرادی خواهید شد که در این زمینه وارد ترند و به اصطلاح کاربلد تر هستند. در اینجا شما صاحب ملک یا “جاعل” و طرف مقابل مشاور املاک یا فرد واسطه و یا “عامل” تعریف خواهید شد و همچنین شما بایستی به عنوان فردی که کاری را از دیگری طلب کرده اید و به عنوان کارفرما حق الزحمه ای را برای طرف مقابل در نظر بگیرید که به آن حق الزحمه “جُعل” میگویند.

قرارداد جعاله ملکی و فروش املاک

در اینجا شما بایستی برای انجام هر کاری یک قرارداد تنظیم کنید. به قراردادی که بواسطه ی آن ملکی به فروش میرسد نمونه قرارداد جعاله ملکی یا قرارداد جعاله فروش ملک گفته میشود. بواسطه ی این قرارداد عامل ملتزم می گردد که برای جاعل یا صاحب ملک، کالایی را بفروشد. کالا در اینجا ملک مربوطه میباشد. بواسطه ی این قرارداد تمام مراحل قانونی شده و طرفین ملزم می گردند که مطابق با قانون بندهای قرارداد را اجرا کرده و تعهدات شان را نسبت به یکدیگر اجرا نمایند. بر اساس این قرارداد عامل یا واسطه بایستی به دنبال افراد خریدار یا اجاره کننده بوده و جاعل باید بر اساس تمام وظایفی که عامل انجام میدهد به او جُعل یا حق الزحمه ارائه دهد.

جاعل باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

بر اساس قانون جاعل یا فردی که وظیفه ای را از دیگری می خواهد باید عاقل، بالغ و رشید باشد. رشید بودن در قانون به معنای رسیدن به سن رشد می باشد. لذا فردی که زیر سن رشد است غیر رشید محسوب شده و نمیتواند جاعل محسوب گردد. بر اساس ماده ۲۱۱ قانون مدنی: برای اینکه متعاملین اهل محسوب شوند باید بالغ و عاقل و رشید باشند.

همچنین و بر اساس ماده ۹۵۸ قانون مدنی: هر انسان متمتع از حقوق مدنی خواهد بود لیکن هیچکس نمی تواند حقوق خود را اعمال اجرا کند مگر اینکه برای این امر اهلیت قانونی‌ داشته باشد.

 

از دیگر ویژگی هایی که فرد جاعل بایستی از آن برخوردار باشد در نظر گرفتن اختیار تام برای جاعل می باشد.

از اینرو جاعل یا کارفرما بایستی با اختیار تام بر سر میز قرارداد حاضر شود و اقدام به بستن عهد و پیمان نماید.

اگر فرد جاعل بدون برخورداری از اختیار کامل بر سر میز قرارداد حاضر شود قرارداد وی باطل خواهد بود.

بر اساس ماده ۱۹۱ قانون مدنی: عقد محقق می‌شود به قصد انشاء به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند.

قرارداد جعاله ملکی، شرایط جاعل

حال که با ویژگی ها و شرایط جاعل آشنا شدیم لازم است بدانیم که عامل بایستی از چه ویژگی هایی برخوردار باشد. عامل کیست و شرایط او چیست؟

عامل شخص یا اشخاصی هستند که برای جاعل فعالیتی را انجام و بابت انجام فعالیت مربوطه حق الزحمه یا هزینه دریافت میکنند. عامل میتواند شخص و یا حتی متن یک قرارداد در نظر گرفته شود. شخص جاعل به صرف مکتوب کردن یک قرارداد در یک بنگاه معاملات املاک میتواند از خدمات عامل در زمینه های ملکی بهره ببرد.

اما عامل باید از چه توانمندی هایی برخوردار باشد. در کتب حقوقی آمده است که عامل باید توانایی و صلاحیت داشته باشد تا وظیفه ای که از جانب جاعل به وی محول شده را انجام دهد. با این تفاسیر اگر شخص صغیری توانایی عمل کردن به وظایف جاعل، آنگونه که خودش میخواهد را داشته باشد، عامل محسوب شده و میتواند با شخص جاعل قراردادی را مکتوب نماید. در کلام قانون این افراد “صغار ممیز” نامیده میشوند که در ترجمه به افراد کوچکی که توانایی تمیز و تشخیص خوب از بد را دارند تعبیر می شوند.

در سوی دیگر نیز بیان این مطلب خالی از لطف نیست که عامل میتواند یک نفر یا چند نفر باشد. لذا اگر عاملین بیشتر از یک نفر باشند بایستی اجرت یا پاداش را به نسبت کاری که به انجام رسانده اند میان خودشان تقسیم نمایند.  بر اساس ماده ۵۶۸ قانون مدنی: اگر عاملین متعدد به شرکت هم عمل را انجام دهند هر یک به نسبت مقدار عمل خود مستحق جعل می گردد.

قرارداد جعاله ملکی یا قرارداد جعاله فروش ملک، یکی از عقود یا قرارنامه هایی است که قانون مدنی ایران برای آن رسمیت قائل است و به همین دلیل این قرارداد در محکمه های قانونی از ارزش و اعتبار برخوردار می باشد.

مفاد قرارداد جعاله ملکی

بر اساس قرارداد جعاله ملکی فردی به فرد دیگر میگوید که برای من ملک مورد نظرم را بفروش یا آن را به شرط دریافت اجاره ی بهای مناسبی اجاره بده. عامل نیز مطابق با درخواست جاعل به وظیفه اش عمل کرده و در قبال آن هزینه دریافت می کند. بطور خلاصه عامل وظیفه دارد تا مشتریان خوب و مناسب را پیدا کرده و آنها را بر سر میز معامله یا قرارداد بیاورد و به همین دلیل اجرت، حق الزحمه و کمیسیون دریافت نماید.

جعاله در لغت به چه معناست؟ و زمانی که از قرارداد جعاله ملکی صحبت میکنیم منظور ما چیست؟

همانطور که دانستیم قرارداد جعاله ملکی میان جاعل و عامل بسته میشود. جعاله در یک تعریف سر راست به معنای مزدی است که پس از پایان کار از جانب جاعل یا (صاحب ملک) به عامل (واسطه فروش) داده می شود.

بر این اساس کسی کاری را انجام می دهد و در ازای آن پول میگیرد. بر اساس نظر فقها این قرارداد صیغه یا پیمانی است که یک ثمره یا پاداش دارد و آن منفعت همان مبلغی است که میان طرفین قرارداد رد و بدل می شود. لازم به ذکر است که به منظور عقد این قرارداد هیچ الزامی وجود ندارد تا کارمزد از قبل معلوم باشد.

همچنین بر اساس یک تعریف دیگر فقها شرح متفاوتی را برای قرارداد جعاله در نظر میگیرند به اعتقاد آنها جعاله یعنی التزام جاعل یا مالک به پرداخت هزینه ای به عامل یا طرف قرارداد در صورت انجام عملی که عقلا و شرعا و قانونا صحیح و اصولی باشد

ابعاد مختلف قرارداد جعاله ملکی

به منظور روشن تر شدن موضوع و بیشتر آشنا گردیدن با ابعاد مختلف این پیمان قانونی ( قرارداد جعاله)، در ادامه سری به قانون مدنی خواهیم زد و جوانب این امر را در قاموس قوانین جستجو می کنیم.

بر اساس ماده ۵۶۱ قانون مدنی: جعاله عبارت است از التزام شخصی به اداء اجرت معلوم در مقابل عملی اعم از اینکه طرف معین باشد یا غیر معین.

در توضیح این ماده قانون، بر اساس قرارداد جعاله شخص ملتزم و متعهد میشود که در قبال انجام یک وظیفه ی مشخص به شخص دیگر حق الزحمه یا اجرت بدهد.

بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مدنی: در جعاله ملتزم را جاعل و طرف را عامل و اجرت را جعل میگویند.

در توضیح این ماده قانون، در قرارداد جعاله شخصی که مترصد انجام عملی است را با نام جاعل، شخصی که عمل خاصی را برای دیگری انجام می دهد را با نام عامل و هزینه ای که میان این دو شخص رد و بدل میشود را جُعل می نامند.

بر اساس ماده ۵۶۳ قانون مدنی: در جعاله معلوم بودن اجرت من‌جمیع‌الجهات لازم نیست بنابراین اگر کسی ملتزم شود که هر کس گم شده او را پیدا کند حصه مشاع ‌معینی از آن مال او خواهد بود جعاله صحیح است.

بر اساس این ماده قانون در قرارداد جعاله، نیازی به اینکه اجرت از پیش معلوم و از قبل مشخص باشد احساس نمیشود. به عنوان مثال فردی قرارداد منعقد میکند با این عنوان که اگر شخصی مال گمشده ای از او را پیدا کند آن شخص به فرد یابنده به طور تلویحی و نه قطعی مقداری از آن مال را واگذار نماید.

بر اساس ماده ۵۶۴ قانون مدنی: در جعاله گذشته از عدم لزوم تعیین عامل ممکن است عمل هم مردد و کیفیات آن نامعلوم باشد.

بر اساس این ماده قانون در قرارداد جعاله هم عامل می تواند تعیین نشده باشد و هم کیفیت عمل و نوع عمل نیز میتوانند از قبل معلوم نباشند و بعدا به قرارداد اضافه شوند.

بر اساس ماده ۵۶۵ قانون مدنی: جعاله تعهدی است جائز و مادامی که عمل باتمام نرسیده است هر یک از طرفین می توانند رجوع کنند ولی اگر جاعل در اثناء عمل ‌رجوع نماید باید اجرت‌المثل عمل عامل را بدهد.

بر اساس این ماده قانون در قرارداد جعاله و قبل از به اتمام رسیدن این عهد و پیمان هر یک از طرفین میتوانند آن را بشکنند و از اجرای آن سرباز زنند. اما اگر جاعل یا صاحب کار از ادامه ی پروژه منصرف گردد وی بایستی اجرت المثل یا حق الزحمه ی عامل یا شخصی که به عنوان کارمند برای وی فعالیت می کند را پرداخت نماید.

قرارداد جعاله ملکی، ماده ۵۶۶ قانون مدنی

بر اساس ماده ۵۶۶ قانون مدنی: هرگاه در جعاله عمل دارای اجزاء متعدد بوده و هر یک از اجزا مقصود بالاصاله جاعل بوده باشد و جعاله فسخ گردد عامل از‌اجرت‌المسمی به نسبت عملی که کرده است مستحق خواهد بود اعم از اینکه فسخ از طرف جاعل باشد یا از طرف خود عامل.

بر اساس این ماده قانون اگر قرارداد جعاله فسخ شود، شخص عامل از اجرت عملی که انجام داده برخوردار خواهد شد و دیگر مهم نیست که این فسخ از طرف چه کسی باشد. چه عامل قرارداد را فسخ کند و چه جاعل در هر دو صورت عامل از اجرت کاری که انجام داده برخوردار خواهد بود.

بر اساس ماده ۵۶۷ قانون مدنی: عامل وقتی مستحق جعل میگردد که متعلق جعاله را تسلیم کرده یا انجام داده باشد.

بر اساس این ماده قانون در صورتی که پیمان جعاله در میانه ی مسیر فسخ نشود شخص عامل زمانی مستحق جُعل یا دستمزد خواهد بود که کارش را انجام داده باشد و از پس وظایفی که به او محول شده بود بر آمده باشد.

بر اساس ماده ۵۶۸ قانون مدنی: اگر عاملین متعدد به شرکت هم عمل را انجام دهند هر یک به نسبت مقدار عمل خود مستحق جعل می گردد.

بر اساس این ماده قانون اگر عامل در قرارداد جعاله ملکی یک نفر نباشد و بتوان لفظ عاملین را بر آنها اطلاق کرد، آن زمان هر یک از آنها به نسبت کاری که انجام داده است مستحق جُعل یا دستمزد خواهد بود و به بیان بهتر محتویات دستمزد میان آنها تقسیم خواهد شد.

بر اساس ماده ۵۶۹ قانون مدنی: مالی که جعاله برای آن واقع شده است از وقتی که بدست عامل میرسد تا به جاعل رد کند در دست او امانت است.

بر اساس این ماده قانون مالی که از جانب جاعل قرار است به عامل برسد در دست او امانت خواهد بود.

بر اساس ماده ۵۷۰ قانون مدنی: جعاله بر عمل نامشروع و یا بر عمل غیر عقلائی باطل است.

و بر اساس این ماده قانون اگر عملی غیر اخلاقی، غیر عرفی یا غیر قانونی باشد جعاله ی آن باطل خواهد بود.

از نکات مهمی که در ارتباط با قرارداد جعاله ی ملکی میتوان به آن اشاره کرد اینست که موضوع جعاله و اجرت المثل آن می توانند معلوم نبوده و مجهول باشند و این امر در قانون نیز آمده است.

حتما یکبار قرارداد جعاله ملکی خواهید بست

بطور کلی قرارداد جعاله ملکی یک قرارداد است اما فراتر از یک قرارداد مساله ای است که تمام افراد دست کم یکبار در زندگی آن را تجربه خواهند کرد. به هر حال همه ی افراد دست کم یکبار در زندگی نیازمند به خرید خانه خواهند شد و یا حتی اگر توانایی خرید خانه را نداشته باشند به اجاره کردن ملک خواهند پرداخت. یا حتی جدا از بحث خرید خانه، قطعا برای انجام مسائل مربوط به شغل نیازمند اجاره کردن یا خریدن مغازه، کارگاه، سالن، دفتر، اتاق و… خواهند بود. شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال زیاد بی نیاز از قرارداد جعاله ملکی نبوده اید و نام این قرارداد به گوشتان آشنا خواهد آمد.

البته قرارداد هایی از این دست تنها به خرید یا اجاره ی خانه و مغازه صدق نمی کند و شما ممکن است به منظور خرید یا اجاره ی باغ، ویلا و … نیز به قرارداد هایی از این دست نیاز پیدا کنید.

در ادامه یک نمونه از قرارداد جعاله ملکی را برای شما خواهیم آورد.

این قرارداد با لحاظ مقررات عقد جعاله و ماده ۱۰ قانون مدنی در مورخ  …… بین آقا/خانم ……

به نشانی: …………………… که در این قرارداد «جاعل» نامیده می‌شوند از یک سو و بین آقا/خانم…………….  به نشانی: …………….  که در این قرارداد «عامل» نامیده می‌شود از سوی دیگر منعقد و برای طرفین لازم‌ الاجرا و لازمالاتباع می‌باشد.

 

آن چیزی که در بالا مشاهده میکنید یک نمونه از قرارداد جعاله ملکی می باشد. بر اساس این قرارداد مشخصات طرفین قرارداد مهم می باشد. بر اساس این مشخصات ما در قرارداد جاعل و عامل را خواهیم شناخت و اطلاعات تکمیلی در ارتباط با هر دو را خواهیم دانست مثلا علاوه بر نام و نام خانوادگی، نشانی و آدرس، شماره ملی، شماره تلفن، نام پدر و… از جمله مواردی هستند که در این نوشته می توانند کاملا واضح و معلوم باشند.

و همینطور چنانچه که یکی از طرفین شخص حقوقی باشد ما بایستی در قرارداد جعاله ملکی، اطلاعاتی از قبیل نام شرکت، کد اقتصادی و… را نیز مشاهده نماییم.

موضوع قرارداد، بند مهم قرارداد جعاله ملکی

مورد مهم بعدی که در ارتباط با نوشتن قرارداد جعاله ملکی بایستی لحاظ شود موضوع قرارداد می باشد. لذا در یک قرارداد جعاله ملکی طرفین باید مشخص باشند و بطور کامل بایستی نسبت به این امر آگاهی داشته باشند که چه کسی چه کاری را برای چه کسی قرار است انجام دهد و تمام این موارد با ریزترین و دقیق ترین جزئیات بایستی مکتوب گردند. در اینجا لازم است تا علاوه بر نوشتن مشخصات افراد، مشخصات ملک نیز قید شده و معلوم گردد که کارفرما از کارمند چه چیزی را طلب کرده است.

یکی دیگر از موارد مهمی که در ارتباط با نوشتن قرارداد جعاله ملکی بایستی لحاظ شود هزینه یا حق الجعاله یا جُعل می باشد. از اینرو مهم است که طرفین قرارداد بدانند که در نهایت چه مبلغی قرار است میانشان رد و بدل شود و این مبلغ بایستی به چه نحوی پرداخت شود.

( اجرت کار) و نحوه پرداخت آن اجرت عامل در انجام مورد جعاله مبلغ ……………ریال وجه رایج معادل……… تومان است که جاعل متعهد گردیده آن را بعد از امضای قرارداد مبایعه نامه موضوع مورد جعاله مرقوم نقداً و یا چک به شماره…….. بانک……..مورخ……. به عمل بپردازد.

از دیگر موارد مهم در ارتباط با نوشتن قرارداد جعاله ملکی تاریخ و مرقوم شدن مدت قرارداد می باشد. از اینرو جاعل و عامل مدت زمانی را تعیین میکنند که بر حسب آن قرارداد در مدتی آغاز و در مدتی به پایان می رسد.

این فاکتور در قرارداد به صورت ( از تاریخ …… لغایت …….. ماه / سال کامل شمسی) نوشته میشود.

یکی دیگر از موارد مهم درباره ی نوشتن اینگونه از قراردادها، شرایط می باشد. بر اساس این شرایط افراد چهارچوبی را برای خودشان ترسیم می نمایند که عمل کردن بر اساس آن چهارچوب لازم الاجراست.

برای مثال جاعل یا کارفرما به اجیر یا عامل میگوید که بر اساس شروط خاص او مکلف است تا موارد خاصی که میان خودشان لحاظ گشته است را به عینه اجرا کند و یا از طرف دیگر عامل شرط می گذارد که بر اساس هر شرایطی چه این قرارداد منجر به خرید یا اجاره و مذاکره یا مصالحه و … گردد جاعل مکلف است تا اجرت را تمام و کمال پرداخت نماید و در صورت توافق و بر اساس مفاد قرارداد جاعل نمیتواند این شرط را نادیده بگیرد.

و یا حتی عامل میتواند با جاعل در ارتباط با برخورداری از اختیار تام در این زمینه توافق کند. و این نیز میتواند یکی از شروط در ضمن عقد قرارداد میان جاعل و عامل باشد.

وجه التزام، بند مهم در قرارداد جعاله ملکی

یکی دیگر از موارد مهمی که در ارتباط با قرارداد جعاله ملکی مهم تلقی می شود وجه التزام یا خسارت میباشد.

وجه التزام یا خسارت عامل مهمی است که در تمام قراردادهایی که قرار است به موجب آنها مبلغی رد و بدل شود در نظر گرفته می شود. بر اساس این عامل افرادی که با یکدیگر قرارداد منعقد می کنند متعهد می شوند تا در زمان معینی کاری را به سر انجام برسانند. لذا در زمینه ی قرارداد جعاله ملکی، اگر مدت زمان طی شود و کار به سرانجام نرسد طرف جاعل یا کارفرما حق دارد که خسارتی را از طرف مقابل یعنی عامل بگیرد. مبلغ خسارت معمولا روزانه محاسبه میشود. این موضوع حائز اهمیت بوده و در ماده ۲۲۶ قانون مدنی ذکر شده است.

بر اساس ماده ۲۲۶ قانون مدنی: در مورد عدم ایفاء تعهدات از طرف یکی از متعاملین طرف دیگر نمی تواند ادعای خسارت نماید مگر اینکه برای ایفاء تعهد مدت‌ معینی مقرر شده و مدت مزبور منقضی شده باشد و اگر برای ایفاء تعهد مدتی مقرر نبوده طرف وقتی می تواند ادعای خسارت نماید که اختیار موقع‌ انجام با او بوده و ثابت نماید که انجام تعهد را مطالبه کرده است.

همچنین لازم به ذکر است که قرارداد جعاله ملکی مانند هر قرارداد دیگری یک نوشته ی منعطف بوده و افراد میتوانند بنابر صلاحدید خود بندهایی را به آن اضافه نمایند.

بطور کلی و بطور خلاصه این قرارداد یک قرارداد حقوقی محسوب میشود که به موجب آن شخصی ملزم میشود تا به منظور انجام خدمات مشخصی از شخصی دیگر حق الزحمه یا هزینه دریافت نماید.

 

نمونه ای از قرارداد جعاله ملکی

در ادامه یک نمونه از قرارداد جعاله ملکی را برای شما بازنشر میکنیم.

طرف اول قرارداد (جاعل)

خانم/ آقای ……………………….. فرزند ………………. به شماره شناسنامه …………………….. کد ملی ………………… صادره از …………….. تلفن ثابت ………………… همراه ………………..

ساکن …………………………………………………………………………………………………………..

طرف دوم قرارداد، عامل (شخصی که کار باید انجام دهد)

خانم/آقای ……………………….. فرزند ……………….. به شماره شناسنامه ……………………. کد ملی…………………… صادره از…….. تلفن ثابت………….. تلفن همراه……….

ساکن…………………………………….

ماده ۲- مورد جعاله ……………………………………………………………………………………………………

(به موجب این ماده افراد در ارتباط با وظیفه ای که بایستی انجام گردد با یکدیگر توافق میکنند)

 

ماده ۳- حق الجعاله (اجرت کار) و نحوه پرداخت آن

اجرت عامل در انجام مورد جعاله مبلغ …………………… ریال وجه رایج معادل ……………… تومان است که جاعل متعهد گردیده آن را در پایان مدت مرقوم نقداً به عامل بپردازد.

(به موجب این ماده جاعل متعهد میشود که به منظور دریافت خدمت یا خدماتی که در بند مورد جعاله ذکر شده بود به عامل حق الجعاله یا دستمزد و یا جُعل پرداخت نماید)

ماده ۴- مدت قرارداد

از تاریخ …………………….. لغایت ……………………….. ماه/سال کامل شمسی.

( به موجب این ماده جاعل و عامل میدانند که از چه زمانی تا چه زمان دیگری قرار است با یکدیگر همکاری کنند و جاعل بر اساس مدت زمان تعیین شده به عامل حق الجعاله یا دستمزد خواهد داد و اگر مدت انجام این پیمان نامه بگذرد و در طی این مدت کاری که توافق شده بود به واسطه ی عامل انجام نشود، جاعل میتواند خساراتی را تحت عنوان وجه التزام از عامل دریافت نماید.)

۵) ماده پنجم تحت عنوان تعهدات طرفین نام گذاری می شود.

در ارتباط با این ماده طرفین بنابر قرارداد تعهداتی را با یکدیگر منعقد خواهند کرد. این بند از قرارداد جعاله ملکی انعطاف پذیر بوده و افراد میتوانند هر گونه تعهدی که مدنظرشان می باشد را به قرارداد الحاق نمایند.

۶) ماده ی بعدی شرایط قرارداد نام دارد، بنابر این ماده دو طرف معامله یعنی جاعل و عامل شرایطی را برای یکدیگر در نظر خواهند گرفت و متعهد خواهند شد که تنها بنابر این شرایط با یکدیگر همکاری نمایند.

به عنوان مثال طرفین می توانند شرط کنند که بعد از عقد قرارداد جعاله ملکی تمام هزینه ها بر عهده ی عامل یا جاعل می باشد و اوست که باید تمام هزینه های ناشی از قرارداد و فعالیت های مربوطه را برعهده بگیرد

یا بنابر قانون افراد تعهد میکنند که تا پایان قرارداد با یکدیگر همکاری کرده و در نهایت جاعل مبلغی را به عامل پرداخت نماید. با اینکه دو طرف توانایی فسخ قرارداد را دارند اما اگر جاعل قبل از مدت زمان اتمام قرارداد، قرارداد را فسخ نماید وی بایستی هزینه ای یا مقداری از هزینه ی اجرت را به عامل پرداخت نماید.

یا برای مثال دریافت هزینه برای عامل در صورت اتمام قرارداد و انجام وظایف محوله خواهد بود و مواردی از این قبیل جزو فاکتورهایی هستند که میتوانند در بند شرایط قرارداد لحاظ گردند. لازم به ذکر  است که این بند از قرارداد بسیار انعطاف پذیر می باشد و طرفین بر اساس توافق می توانند موارد دلخواه را به آن اضافه نمایند.

۷) ماده ی ۷ قرارداد جعاله ملکی وجه التزام نام دارد که به موجب آن خسارات احتمالی در نظر گرفته شده و مبلغ آن تعیین میشود.

۸) ماده ی هشتم این قرارداد به مرجع حل اختلاف اختصاص پیدا میکند که به موجب آن، در صورت بروز هرگونه مشکلی ذینفع، به دادگاه حل اختلاف یا دادگاه صالحه ارجاع داده میشود.

۹) ماده نهم این قرارداد نیز مربوط به اقامتگاه طرفین می باشد که  ارسال اخطار، درخواست یا مکاتبه

به محل اقامتی که طرفین تعیین میکنند فرستاده میشود.

منبع : ملک هفت