۰۴۱۳۵۵۵۱۶۰۱
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت خودرو و مسکن در روزهای حساس مذاکرات وین

 

بازار ارز و سکه با ثبات قیمت روبه روست. قیمت دلار در همان محدوده های قبلی کانال ۲۵ و ۲۶ هزار تومان دنبال می شود. دلار اگرچه نوسان روبه جلویی را در معاملات روز سه شنبه تجربه کرد اما بازار همچنان با سیگنال های امیدوارکننده از وین، ترجیح میدهد فعلا  منتظر نتایج مذاکرات باشد. البته اخبار و گزارش های مثبت هم از دور نهایی مذاکرات وین شنیده می شود اما همچنان ناظران از تردیدهایی خبر می دهند که می تواند توافق در وین را به چالش بکشاند. هر چند که برخی مدعی اند در اوقات پایانی مذاکرات، همواره چالش ها طبیعی است و همین مسئله فعلا بازار را در حالت انتظار و ثبات نگه داشته است. سکه هم در محدوده قیمتی بالای ۱۲٫۴ میلیون تومان معامله می شود.

 

بازار سهام | بورس و فرابورس در روزهای آخر سال

شاخص های بورس در جهت صعود حرکت کرده اند و در صورتی که در روز شنبه بازارها تعطیل شوند، امروز آخرین روز کاری بازارها در سال ۱۴۰۰ است. شاخص کل بورس در کانال ۱٫۳ میلیون واحد در نوسان است. بورس بازان تمایلی به تغییر وضعیت موجود در روزهای آخر سال ندارند و مایلند شاخص ها در همان محدوده ها به کار خود پایان دهند. شاخص های عملکردی بازار سهام نیز اگرچه موقعیت ناپایداری را در بازار ارزیابی میکند اما همچنان تمایل به عدم تغییر محسوس و معنادار به چشم می خورد.

بازار خودرو | ثبات در قیمت خودرو 

در بازار خودرو در سه روز گذشته قیمت ها با ثبات روبه رو بوده اند و تغییری در روند بازار مشاهده نمی شود. با عدم تغییر دلار و انتظار بیشتر معامله گران برای تعیین تکلیف مذاکرات برجامی وین، اکنون به نظر می رسد بازار خودرو با همان ثبات قیمت، سال را به پایان برساند. اگرچه معامله گران خودرویی نیم نگاهی به برنامه های وزارت صمت در حوزه خودرو و طرح مجلس در خصوص واردات خودرو هم دارند.

بازار مسکن | مسکن هم منتظر نتایج مذاکرات وین

در بازار مسکن نیز قیمت ها همچنان تب و تاب خاصی ندارد. فعالان مسکن منتظرند ببینند که چه تصمیمی در انتظار مذاکرات برجامی است. به نظر می رسد در صورتی که مذاکرات وین به توافق بینجامد که هر دو طرف به اجرای آن متعهد شوند، باید منتظر گشایش هایی بود که می تواند سیگنال های مثبتی به فعالان بازار مسکن بدهد. در آنصورت باید هم منتظر روند معاملات و هم تکانه های قیمتی در بازار بود.