۰۴۱۳۵۵۵۱۶۰۱
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

چرا تقاضا برای خرید مسکن صفر شد؟

طی روزهای سپری شده از خرداد تقاضای خرید در برخی از نواحی بازار مسکن به صفر رسیده و روزانه حتی یک مراجعه حضوری با انگیزه بازدید و خرید انجام نمی‌شود.

واسطه‌های ملکی معتقدند در ماه‌هایی که انتخابات مهم برگزار می‌شود، معمولا چند روز پیش از این رویداد سیاسی بازار اصطلاحا منجمد می‌شود، به این معنا که نه مراجعه‌ای برای خرید صورت می‌گیرد و نه تغییر قیمتی از سوی فروشندگان به بنگاه‌ها اعلام می‌شود.

اکنون نیز به نظر می‌رسد از ابتدای خرداد بازار وارد فاز انجماد شده است. البته تحقیقات «دنیای‌اقتصاد» حاکی است در روزهای اخیر تماس‌هایی برای اطلاع از قیمت‌ها توسط متقاضیان خرید مسکن با واسطه‌های ملکی و بنگاه‌ها صورت گرفته است، اما حتی علاقه‌مندان به اطلاع از قیمت‌ها انگیزه مراجعه حضوری به بنگاه‌ها را هم ندارند و به نظر می‌رسد هدف آنها فعلا فقط پرس و جوی قیمتی آن‌هم به شکل بی‌دردسر است و انگیزه‌ای برای بازدید حتی از فایل‌های قیمت‌مناسب ندارند.

البته تقاضای خرید فقط در برخی از نواحی بازار مسکن صفر شده و این موضوع در همه محله‌ها صدق نمی‌کند. به عنوان مثال در نواحی نیمه جنوبی تهران تقاضای سرمایه‌گذاری ظاهرا فعال‌تر از نیمه شمالی شهر است و در این نواحی بعضا مراجعاتی برای خرید سرمایه‌ای به بنگاه‌ها صورت می‌گیرد. اما در مناطق مصرفی وضعیت تقاضا متفاوت است و چون بیشتر متقاضیان خرید از جنس تبدیل به احسن هستند، فعلا در مرحله اطلاع از قیمت و انتخاب زمان مناسب برای فروش ملک اولیه خود هستند.

منبع : دنیای اقتصاد